چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی

روی یکی از اصلی ترین ریزمغذی های مورد نیاز گیاهان است که استفاده مناسب از کود کلات روی تاثیر زیادی برا رشد و نمو گیاهان دارد و کمبود آن می تواند تاثیر منفی بر عملکرد گیاهان بگذارد.

گونه های مختلف گیاهی با توجه به نیاز های خاص خود می توانند در مقدار های مختلف از کود کلات روی بهره ببرند.

با توجه به اهمیت ریز مغذی روی در کشاورزی،مایا رشد در این مقاله به مبحث”چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی“پرداخته است.


مفاهیمی که در این مقاله به آنها پرداختیم، عبارتند از:

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟

تطبیق شیوه های کوددهی با نیازهای خاص گیاه

تعیین نرخ بهینه کود روی کلات برای محصولات شما

مقدار مصرف کود کلات روی برای انواع محصولات

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی

روی یکی از ریزمغذی های ضروری برای گیاهان است و کمبود آن می تواند بر رشد و نمو گیاهان تأثیر منفی بگذارد.با این حال،بعضی از گونه های گیاهی نیاز بیشتری به دریافت ریزمغذی روی دارند که شامل موارد زیر می شوند:

1.حبوبات:لوبیا،نخود و سایر حبوبات/ حبوبات اغلب به سطوح بالاتری از روی نیاز دارند.

2.میوه جات:مرکبات، سیب، هلو و سایر درختان میوه/ روی برای رشد میوه ضروری است.

3.سبزیجات:بروکلی، گل کلم، کلم و سایر سبزیجات/ این گیاهان تمایل بیشتری به دریافت روی دارند.

4.غلات:ذرت،گندم و سایر غلات/ روی برای رشد دانه در غلات ضروری است.

5.برخی از گیاهان زینتی: گل رز و سایر گیاهان زینتی/گیاهان زینتی ممکن است در شرایط خاص به کود کلات روی نیاز داشته باشند.

از نظر مصرف کود کلات روی،میزان مصرف بر اساس شرایط خاک، نوع گیاه و شدت کمبود روی می تواند متفاوت باشد. انجام آزمایش خاک برای ارزیابی سطوح روی موجود در خاک قبل از استفاده از هر کود بسیار مهم است.روی بیش از حد می تواند برای گیاهان مضر باشد،بنابراین رعایت دستورالعمل های توصیه شده بسیار مهم است.

مایا رشد،تولید کننده تخصصی انواع کود های کشاورزی و محصولات دامی تحت لیسانس MayaHofHeiom آلمان،در مقاله گذشته به موضوع” خواص کود کلات روی مایا رشد برای مرکبات و بهترین زمان مصرف آن“پرداخته است.

تطبیق شیوه های کوددهی با نیازهای خاص گیاه

کوددهی یک جنبه مهم در کشاورزی است که برای تأمین نیازهای گیاهان به عناصر غذایی مورد نیاز آنها استفاده می‌شود. شیوه های کوددهی باید با نیازهای خاص گیاهان،ویژگی‌های خاک، و شرایط زیستی آنها هماهنگ شود.

در زیر به بررسی تعدادی از شیوه‌های کوددهی با توجه به نیازهای خاص گیاهان می پردازیم:

تعیین نیازهای گیاهان:

هر گونه گیاه،نیازهای مختلفی به عناصر غذایی دارد. مثلاً برخی گیاهان نیاز زیادی به ریزمغذی آهندارند، در حالی که برخی دیگر به روی یا پتاسیم بیشتری نیاز دارند. بررسی نیازهای گیاهان به عناصر مختلف از جمله نکات مهم است.

تحلیل خاک:

تحلیل خاک موجب اطلاع از شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک می‌شود.این اطلاعات به کشاورزان کمک می‌کند تا بهترین نوع کودها و مقدار مورد نیاز را برای خاک مشخص کنند.

استفاده از کودهایی با اثر زیست محیطی کم:

استفاده از کودهای آلی می‌تواند بهبودی در ساختار خاک، نگهداری رطوبت، و افزایش مواد آلی در خاک ایجاد کند.همچنین کود هایی که ساختار آنها خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند.

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی

تعیین نرخ بهینه کود روی کلات برای محصولات شما

تعیین میزان بهینه  استفاده از کود کلات روی برای محصولات مستلزم در نظر گرفتن چندین فاکتور از جمله شرایط خاک، نوع محصول، مرحله رشد و آب و هوای محلی است. در این بخش به بررسی این فاکتور ها می پردازیم:

1.آزمایش خاک:

 – انجام آزمایش خاک برای تعیین سطح روی موجود در خاک به شناسایی مقدار روی مورد نظر برای گیاهان کمک می کند.

 – آزمایش‌های خاک همچنین اطلاعاتی در مورد pH خاک، محتوای مواد آلی و سایر عواملی که می‌توانند در دسترس بودن روی را تحت تأثیر قرار دهند، ارائه می‌کند.

2.شرایط محصول:

 – محصولات مختلف نیاز به روی متفاوتی دارند.برای تعیین نیازهای روی محصول خاص خود، با کارشناسان  کشاورزی مشورت کنید.

3.مشاهده علائم:

 – به دنبال علائم بصری کمبود روی در محصولات، مانند توقف رشد، کلروز بین رگبرگی (زرد شدن بین رگبرگ ها) و رشد ضعیف میوه یا دانه باشید. شناسایی این علائم می تواند به شما در ارزیابی شدت کمبود روی کمک کند.

4.انتخاب کود روی:

  -برای دریافت مقدار روی کافی برای گیاهان بهتر است از کود کلات روی استفاده شود  زیرا دسترسی روی به گیاهان را افزایش می‌دهد.

5.نرخ برنامه های پیشنهادی:

    – به برچسب های محصول و مقدار مصرف توصیه شده برای انواع محصولات دقت کنید.این نرخ ها ممکن است بسته به فرمول خاص کود کلات روی متفاوت باشد.

6.برنامه های کود دهی:

    – تقسیم کل دوز توصیه شده را به چند برنامه در طول فصل رشد در نظر بگیرید. این می تواند به اطمینان از تامین مداوم روی برای گیاهان در مراحل بحرانی رشد کمک کند.

7.محلول پاشی:

    – در موارد کمبود شدید محلول پاشی کلات روی توصیه می شود. محلول پاشی جذب مستقیم و سریع مواد مغذی را فراهم می کند.

کود کلات روی مایا رشد قابلیت حلالیت 100 درصد در خاک دارد. همچنین دارای واکنش پذیری بالا به آب می باشد.

کود کلات روی مایا رشد به دلیل ریز مولکول بودن امکان استفاده به روش های متفاوت مانند محلول پاشی ،کود آبیاری و چالکود می باشد. شما می توانید جهت خرید کود کلات روی 15 درصد،به فروشگاه مایا رشد مراجعه فرمایید.

کلات-روی-15-درصد مایا رشد

کود کلات روی 15 درصد مایا رشد

جهت مطالعه بیشتر در خصوص کود های کلات مایا رشد به مقاله”معرفی و آشنایی با نسل جدید کود کلات روی مایا رشد“مراجعه کنید.

مقدار مصرف کود کلات روی برای انواع محصولات

مصرف بهینه کود کلات روی برای محصولات زراعی به عوامل مختلفی از جمله نوع محصول، شرایط خاک و شیوه های کشاورزی منطقه بستگی دارد. روی یک ریزمغذی ضروری برای گیاهان است که نقش مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیکی مختلف دارد.

در کشاورزی مدرن، کود کلات روی به عنوان یک ابزار ارزشمند برای رفع کمبود روی و ترویج رشد بهینه گیاه ظاهر می شود.درک خواص منحصر به فرد آن و استفاده از آن در زمان مناسب در چرخه محصول می تواند پتانسیل کامل آن را باز کند و به افزایش بازده محصول،بهبود کیفیت و به طور کلی شیوه های کشاورزی پایدار کمک کند.

مقدار مصرف کود کلات روی می تواند به نوع گیاه،مقدار کمبود روی،شرایط خاک و محیط بستگی دارد.

*جدول زیر میزان استاندارد استفاده از محصول کود کلات روی مایا رشد را توضیح داده است و استفاده در شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد.

دستورالعمل مصرف کود کلات روی مایا رشد

نوع گیاهآبیاری (هر هکتار)محلول پاشی(هر هزار لیتر)
گیاهان زراعی5_3 کیلوگرم2_1کیلوگرم
درختان میوه6_4 کیلوگرم3_2 کیلوگرم
سبزی و صیفی5_3 کیلوگرم2_1کیلوگرم
گلخانه ای5_3کیلوگرم2_1کیلوگرم

در کشاورزی، نقش کودهای کلات روی به عنوان یک موضوع مهم در تقویت تغذیه بهینه گیاه ظاهر می شود. با درک ضروری بودن روی در فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاه، کشاورزان برای رفع کمبودها و باز کردن پتانسیل رشد کامل محصولات خود به این کودهای تخصصی روی می آورند.

جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص کود کلات روی به مقاله “کود کلات روی چیست؟آشنایی با کاربرد و خواص کلات روی مایا رشد برای گیاهان باغی“مراجعه فرمایید.

چه گیاهانی بیشترین نیاز را به کود کلات روی دارند؟+مقدار مصرف کود کلات روی

کود کلات آهن مایا رشد

یکی دیگر از کاربردی ترین و پر مصرف ترین کود های کشاورزی کود کلات آهن می باشد.

آهن یک ریزمغذی ضروری برای رشد و نمو گیاهان است و کمبود آن می تواند منجر به توقف رشد، زرد شدن برگ ها و کاهش عملکرد محصول شود.کود کلات آهن می تواند به جلوگیری از این کمبودها و رشد سالم گیاه کمک کند.

کود کلات آهن مایا رشد (Iron chelated fertilizer) برای تقویت رشد گیاهان استفاده میشود و دارای پایداری تضمین شده درpH های 3 تا 11،قابلیت جذب سریع، بهبود کیفیت محصولات،تقویت رشد و افزایش عملکرد گیاه می باشد.

کود کلات آهن 6 درصدمایا رشد

کلات آهن 6 درصد مایا رشد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =