نشانه های کمبود روی در گیاهان و روش انتخاب مناسب ترین کود کلات روی

نشانه های کمبود روی در گیاهان و روش انتخاب مناسب ترین کود کلات روی

گیاهان برای رشد مناسب به چندین ماده مغذی ضروری نیاز دارند که ریزمغذی روی یکی از آنهاست.

روی یک ماده مغذی ضروری است که در عملکرد بسیاری از فرآیندهای گیاهی نقش دارد. کمبود روی در گیاهان می‌تواند به مشکلات جدی از جمله کاهش عملکرد، ضعف رشد، بیماری‌های ناشی از قارچ‌ها و عدم تحمل به شرایط تنشی منجر شود.

روی به مقدار کم به صورت نامحلول در خاک یافت می شود که به راحتی در دسترس گیاه قرار نمی گیرد.

بنابراین،برای دردسترس قرار گرفتن و جذب بهتر توسط گیاه باید به مولکول دیگری متصل شود تا جذب بهتر صورت بگیرد به همین دلیل ریزمغذی روی به صورت کلاته بهترین گزینه برای نتیجه بخش بودن استفاده از این ماده مغذی می باشد.انتخاب کود کلات روی  مناسب می تواند به طور قابل توجهی بر رشد و بهره وری گیاه و محصولات تأثیر بگذارد.

مایا رشد،تولید کننده انواع کود های کشاورزی و محصولات دامی تحت لیسانس MayaHofHeiom آلمان،در مقاله گذشته به موضوع” کود کلات روی چیست؟آشنایی با کاربرد و خواص کلات روی مایا رشد برای گیاهان باغی “پرداخته است.

مفاهیمی که در این مقاله به آنها پرداختیم، عبارتند از:

معرفی انواع ریزمغذی ها در کشاورزی و کاربرد آنها

علائم شایع کمبود روی در گیاهان

اهمیت انتخاب کود کلات روی مناسب

نشانه های کمبود روی در گیاهان و روش انتخاب مناسب ترین کود کلات روی

معرفی انواع ریزمغذی ها در کشاورزی و کاربرد آنها

ریز مغذی ها عناصر ضروری هستند که گیاهان به مقدار کم برای رشد و نمو خود به آنها نیازمندند. ریز مغذی ها نقش مهمی در حفظ سلامت کلی گیاه و افزایش بهره وری محصول دارند.

 چند ریز مغذی ضروری که د کشاورزی بسیار کاربردی هستند،شامل موارد زیر می شوند:

  آهن (Fe): آهن برای سنتز کلروفیل، فعال شدن آنزیم و تثبیت نیتروژن ضروری است. برای درمان کمبود آهن و زرد شدن برگ گیاهان بهترین گزینه استفاده از کود کلات آهن می باشد.

کود کلات آهن 6 درصدمایا رشد

کلات آهن 6 درصد مایا رشد

  روی (Zn): روی برای تنظیم هورمون گیاهی، فعالیت آنزیم ها و متابولیسم کربوهیدرات ها ضروری است. کمبود روی در محصولاتی مانند ذرت، برنج و گندم بیشتر اتفاق می افتد.

کلات-روی-15-درصد مایا رشد

کود کلات روی 15 درصد مایا رشد

  منگنز (Mn): منگنز در فتوسنتز، سیستم های آنزیمی و متابولیسم نیتروژن نقش دارد. از کلات منگنز برای کاهش کمبود منگنز در محصولاتی مانند سویا، سیب زمینی و جو استفاده می شود.

کود کلات منگنز 9 درصد مایا رشد

کود کلات منگنز 9 درصد مایا رشد

  مس (co): مس برای فعال شدن آنزیم، فتوسنتز و رشد تولید مثل ضروری است. معمولاً کلات مس برای مبارزه با کمبود مس در محصولاتی مانند غلات، میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.

کلات-مس-9-درصد مایا رشد

کود کلات مس 9 درصد مایا رشد

به یاد داشته باشید، استفاده مناسب از ریز مغذی ها به عواملی مانند ترکیب خاک، نوع محصول و علائم کمبود بستگی دارد.

نشانه های کمبود روی در گیاهان و روش انتخاب مناسب ترین کود کلات روی

علائم شایع کمبود روی در گیاهان

کمبود روی در گیاهان می تواند منجر علائم زیر شود:

1.کلروز: علامت اولیه کمبود روی ایجاد کلروز بین رگبرگی است که در آن بافت بین رگبرگهای برگهای جوان زرد می شود در حالی که رگبرگها سبز می مانند. این کلروز معمولاً از پایه گیاه شروع می شود و به سمت بالا پیش می رود.

2. توقف رشد: گیاهانی که کمبود روی دارند اغلب رشد کمی دارند و کمبود روی در کاهش اندازه کلی گیاه نشان داده می شود.

3. تاخیر در بلوغ: کمبود روی می تواند بلوغ گیاهان را به تاخیر بیاندازد و باعث تاخیر در گلدهی و رشد میوه شود. این مورد می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد محصولات داشته باشد.

4. کاهش اندازه برگ: برگهای گیاهانی که کمبود روی دارند معمولا کوچکتر از حد معمول هستند. آنها همچنین ممکن است دارای اشکال مخدوش، با کاهش اندازه تیغه و برگه های باریک تر باشند.

5.تغییر شکل برگ: کمبود روی می تواند منجر به تغییر شکل برگ شود، مانند گل سرخ شدن، جایی که برگ ها در نزدیکی تاج گیاه به هم می چسبند. برگها همچنین ممکن است حاشیه های موج دار یا مجعد را نشان دهند و تمایل به غلتیدن یا چین خوردگی داشته باشند.

6. کاهش رشد ریشه: کمبود روی بر رشد ریشه تاثیر می گذارد و در نتیجه باعث کاهش طول ریشه و سیستم ریشه ای کم می شود. این می تواند توانایی گیاه در جذب موثر آب و مواد مغذی را مختل کند.

توجه به این نکته مهم است که این علائم ممکن است بسته به گونه گیاهی و شدت و مدت کمبود روی متفاوت باشد. اگر مشکوک به کمبود روی در گیاهان خود هستید، بهتر است آزمایش خاک انجام دهید و برای تشخیص دقیق و اقدامات اصلاحی مناسب با یک متخصص در زمینه کشاورزی مشورت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل نیاز به کود کلات روی به مقاله دلایل نیاز به کود کلات روی(زینک) مایا رشد برای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی مراجعه کنید.

نشانه های کمبود روی در گیاهان و روش انتخاب مناسب ترین کود کلات روی

اهمیت انتخاب کود کلات روی مناسب


دسترسی به روی برای گیاهان در شرایط خاص خاک، مانند خاک های قلیایی یا آهکی، می تواند دشوار باشد.

کود کلات روی مایا رشد برای کمک به غلبه بر این مشکل با بهبود دسترسی راحت تر روی برای گیاهان طراحی شده اند.

انتخاب کود کلات روی مناسب با خواص و اثر بخشی بالا می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت محصولات داشته باشد.

در اینجا دلایل اصلی اهمیت انتخاب کلات روی مناسب آورده شده است:

1. افزایش دسترسی به مواد مغذی:کلات روی برای افزایش دسترسی روی برای گیاهان استفاده می شود. کلات ها به جلوگیری از حبس شدن روی در خاک و تسهیل جذب آن توسط ریشه گیاه کمک می کنند. انتخاب کلات روی مناسب، جذب و استفاده از مواد مغذی را بهبود می بخشد و اطمینان حاصل می کند که گیاهان منبع کافی روی را دریافت می کنند.

2.پایداری و سازگاری:عوامل کلات مختلف پایداری و سازگاری متفاوتی با سایر ترکیبات دارند. انتخاب یک کلات روی مناسب باید با سایر کودها یا مواد شیمیایی سازگار باشد تا از فعل و انفعالات ناخواسته یا بارندگی جلوگیری شود.

3. محدوده pH: pH محیط رشد یا خاک می تواند روی در دسترس بودن ماده مغذی روی برای گیاهان تأثیر بگذارد. برخی از کلات های روی در محدوده pH خاص عملکرد بهینه ای دارند. مهم است که کلات روی را انتخاب کنید که در محدوده pH خاک هدف یا محیط رشد برای گیاهان موثر و در دسترس باقی بماند.

4.سازگاری با گیاهان:گونه های مختلف گیاهی ممکن است توانایی های متفاوتی برای جذب و استفاده از روی در اشکال مختلف داشته باشند. انتخاب کلات روی که با نیازهای خاص روی گیاهان مورد نظر مطابقت داشته باشد ضروری است. عواملی مانند مکانیسم جذب روی گیاه، حساسیت و شکل ترجیحی روی را در نظر بگیرید.

5.روش مصرف:انتخاب کلات روی نیز می تواند به روش های مختلفی از جمله کود آبیاری،چالکود و محلول پاش صورت گیرد .انتخاب کلات مناسب برای روش کاربرد مورد نظر، تحویل و جذب بهینه روی را تضمین می کند.

در نهایت، انتخاب کود کلات روی مناسب فاکتورهایی مانند در دسترس بودن مواد مغذی، پایداری، سازگاری، نیازهای pH و نیازهای خاص گونه های گیاهی مورد نظر را در نظر می گیرد.


کود هیومیک اسید
 مایا رشد

مایا رشد تولیید کننده تخصصی انواع کود های کشاورزی در کنار تولید کود های کلات ریز مغذی به تولید کود هیومیک اسید 70% به فرم پرک و مایع پرداخته است.

کود هیومیک اسید مایا رشد قابلیت نفوذ پذیری خاک را افزایش می دهد و ساختار خاک را بهبود می بخشد و منجر به افزایش عملکرد و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک می‌شود.

هیومیک-اسید-70-درصد مایا رشد

کود هیومیک اسید 70 درصد مایا رشد

هیومیک-اسید-70-درصد مایا رشد

هیومیک اسید 70 درصد مایا رشد(5 کیلویی)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =